loader image

مرکز تخصصی رژیم درمانی MHC

ورود / ثبت نام
جستجو

دانستنیها

ورزش پیلاتس

ac-image-kB16298804308t

ورزش پیلاتس چیست؟

ورزش پیلاتس را برای نخستین بار فردی به نام جوزف پیلاتس ابداع کرد. وی با اعتقاد بر اینکه ذهن و جسم با هم در ارتباط هستند و سلامت آن‌ها روی یکدیگر تاثیر می‌گذارد، ورزشی ابداع کرد که سلامت هر دو را در نظر بگیرد. به همین دلیل است که حرکات پیلاتس برای افزایش قدرت ذهن و جسم در کنار یکدیگر است.

پیلاتس نمی‌تواند برای اهداف درمانی به کار برود؛ اما با اجرای صحیح حرکات آن، در طولانی مدت انعطاف‌پذیری، قدرت جسمانی و همچنین قدرت ذهنی در تحمل و کنترل بدن را بالا می‌برد. جوزف پیلاتس این ورزش را به گونه‌ای طراحی نمود که روی بخش مرکزی بدن تمرکز کرده و بتواند با تقویت ماهیچه‌های پشت، کمر و باسن در اصلاح وضعیت بدن و همچنین سلامت آن نقش داشته باشد. پس از این ورزش، نه تنها تسلط و تمرکز ذهن شما بر روی وضعیت جسمانی و اندام‌ها افزایش می‌یابد؛ بلکه بدن شما برای انجام کارهای روزانه و حتی برخی اعمال جسمانی سنگین‌تر، قدرت بیشتری پیدا می‌کند.

در طی انجام ورزش پیلاتس در خانه متوجه می‌شوید که حرکات آن برای سطوح مختلف افراد، از مبتدی تا پیشرفته، متفاوت است تا قدرت بدنی آن‌ها به مرور افزایش پیدا کند و هیچ فشاری به یکباره به بدن آن‌ها وارد نشود. این ورزش لاغری شکماغلب برای افرادی به کار می‌رود که می‌خواهند عضله‌سازی کنند و یا قدرت جسمانی خود را بالا ببرند و معمولا برای هدف کاهش وزن و لاغری به کار نمی‌رود؛ اما می‌توانید این ورزش را با ورزش های لاغرکننده ادغام نمایید و با انجام آن پس از ورزش های لاغرکننده، به افزایش قدرت جسمانی خود کمک کنید تا بتوانید هربار ورزش‌هایی با شدن بیشتر را راحت‌تر به انجام برسانید و کالری‌سوزی خود را افزایش دهید.

پیلاتس ورزشی است که برای تقویت بدن از آن استفاده می‌شود. این ورزش بر تقویت قسمت مرکزی بدن متمرکز می‌شود. این کار به بهبود سلامت و رفاه جسمی کمک شایانی می‌کند.

پیلاتس تقریباً همانند یوگا، روی حالت، تعادل و انعطاف‌پذیری بدن تمرکز می‌کند. میزان آسیب‌ها در ورزش پیلاتس نسبت به دیگر ورزش‌ها کمتر می‌باشد. ورزش پیلاتس بر اتصال ذهن و بدن کار می‌کند، در حالی که انجام ورزش‌های دیگر این چنین نیست.

در هنگام انجام ورزش پیلاتس، ذهن شما باید به طور مداوم از تنفس و طرز حرکت بدن شما آگاه باشد.

از آنجا که پیلاتس را می‌توان برای ارائه یک برنامه آموزشی قدرت یا ورزش چالش برانگیز، می‌باشد. اغلب مردم هیچ مشکلی با این نوع ورزش ندارند. پیلاتس هم برای مبتدیان و هم برای افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند، مناسب است.

اگر مبتدی هستید، می‌توانید با تمرین‌های اولیه شروع کنید و بعد از اینکه مسلط شدید، می‌توانید بر روی حرکت‌های پیشرفته‌تر کار کنید. این یک ایده خوب است که شما بصورت ابتدایی پیلاتس را شروع کنید تا به کلاس‌های ورزش پیلاتس بروید یا مربی خصوصی داشته باشید. با داشتن مربی می‌توانید اطمینان حاصل کنید که شما ورزش را به درستی انجام می‌دهید تا از آسیب دیدن جلوگیری کنید. همچنین پیلاتس به کسانی که برای مدتها ورزش نکرده‌اند، مسن هستند، باردار هستند یا مشکلاتی در سلامتی دارند، توصیه می‌شود. پیلاتس ممکن است در صورتی توصیه شود که شما شرایط زیر را نیز داشته باشید:

  • بی ثباتی در فشار خون
  • فتق دیسک
  • پوکی استخوان شدید
  • خطرلخته‌های خون در بدن

پیلاتس چه کمکی به بدن می کند؟

شاید بسیاری از مردم بپرسند که پیلاتس چه اهمیتی دارد و چه تاثیری در سلامتی دارد؟ از آنجا که پیلاتس بر روی قدرت مرکزی بدن و انعطاف پذیری آن تمرکز می‌کند، می‌تواند فواید بسیاری برای بدن و سلامتی به همراه داشته باشد. از جمله:

حالت خوب بدن

پیلاتس به شما یاد خواهد داد که وضعیت بدنی خوبی را به دست آورید و این وضعیت را حفظ کنید. این ورزش نیازمند این است که بدن شما همیشه هم تراز باشد. این ورزش مخصوص کسانی است که از دردهای کمر در قسمتهای تحتانی رنج می‌برند و برای آنها بسیار مفید و موثر می‌باشد.

ورزش ماهیچه‌

این ورزش شامل استفاده از ماهیچه‌ها است که ممکن است به طور معمول و روزانه از آن استفاده نشود. بعد از درد اولیه متوجه خواهید شد که ماهیچه‌های شما باید تحرک بیشتری داشته باشند. پیلاتس به ویژه برای افراد مسن خوب است و آن‌هایی که به طور معمولی زندگی می‌کنند. شکل ماهیچه معمولا با افزایش سن و عدم فعالیت از دست می‌رود. بنابراین برای حفظ شکل و فرم و سلامتی ماهیچه‌ها بهتر است آنها را ورزش دهیم.

ماهیچه‌های شکمی صاف

از آنجا که پیلاتس بر روی تقویت هسته بدن متمرکز است که شامل ماهیچه‌های شکمی شما می‌باشد، متوجه خواهید شد که یکی از فواید پیلاتس این است که موجب می‌شود شکمی صاف و تخت داشته باشید.

انعطاف‌پذیری

بسیاری از ما دوست داریم میزان انعطاف پذیری از دست رفته بدنمان به دوران جوانی بازگرد. پیلاتس در ابتدا، انعطاف‌پذیری شما را به آرامی باز خواهد گرداند. اما بعد از مدتی، از اینکه بدن شما چقدر انعطاف‌پذیر شده، شگفت‌زده خواهید شد. این بخصوص برای اجتناب از آسیب ناشی از افتادن مهم است.

از طریق ارتباط ذهن تعادل شما را بهبود می‌بخشد

حرکاتی که در پیلاتس به شما آموزش داده می‌شود، بیشتر شمار را از نحوه حرکت بدنتان آگاه خواهد کرد. بنابراین پیلاتس نه تنها تعادل فیزیکی بدن شما را از طریق حرکت‌های صحیح ورزشی بهبود می‌بخشد، بلکه تعادل بدن شما را نیز باز می‌گرداند. پیلاتس تمرکز را تقویت می‌کند. سعی کنید به بخشی که بر روی آن کار می‌کنید تمرکز کنید. به جای تمرکز بر نتیجه کار، روی فرآیند تمرین تمرکز کنید. اما خیلی سخت تلاش نکنید چون موجب می‌شود که شما دچار استرس شوید.

استرس را کاهش می‌دهد

زمانی که ورزش را انجام می‌دهید، کاملا جذب آن خواهید شد و دیگر به وزن کردن روزانه خود فکر نخواهید کرد. بلکه بر روی تنفس و حرکات بدن خود تمرکز بیشتری خواهید داشت. این روشی بسیار عالی برای کاهش استرس می‌باشد.

به شما احساس راحتی می‌دهد

تمرکز شما را بالا می‌برد. این ورزش تمرکز زیادی بر روی تنفس دارد. ما در مورد تنفس در حالت افقی بدن صحبت می‌کنیم، که در آن شما سعی دارید بیشتر به پشت نفس بکشید. برخی حرکات با الگوهای تنفس هماهنگ می‌شوند. برای رسیدن به تکنیک‌های تنفس، بیش از حد آویزان نشوید. مهم‌ترین چیز در این ورزش این است که نفس خود را حبس نگه نمی‌دارید بلکه نفس می‌کشید. چون پیلاتس بر ایجاد تعادل بین ذهن و بدن تمرکز می‌کند، به شما حس کاملی از راحتی خواهد داد.

آیا پیلاتس به شما کمک می‌کند وزن خود را کاهش دهید؟

از آنجا که پیلاتس یک نوع ورزش تقویت ماهیچه است، می‌تواند به شما کمک کند تا فرم قسمتهای ویژه‌ای از بدن خود را به خصوص شکم، پاها و باسن خود را تغییر دهید. کلاس‌ها را می‌توان برای یک برنامه ورزشی ملایم به منظور فراهم کردن قدرت بدن، انعطاف‌پذیری و تعادل کامل شرکت کرد. همچنین می‌توان در کلاس‌های تمرین برای یک برنامه ورزشی دقیق‌تر، شرکت کرد.

به خاطر داشته باشید که پیلاتس یک ورزش هوازی نیست، بنابراین برای کاهش وزن موثر باید ورزش پیلاتس را در کنار یک برنامه رژیم غذایی سالم و برخی فعالیت‌های هوازی معمولی مانند پیاده‌روی، شنا کردن یا دوچرخه‌سواری ادامه داد.

کدام بخش از بدن هدف ورزش پیلاتس می‌باشد؟

پیلاتس به طور عمده بر روی هسته مرکزی بدن شما کار می‌کند که شامل ناحیه شکم و ناحیه نخاع است. به همین دلیل است که تمرینات پیلاتس می‌تواند برای افرادی که از درد کمر در قسمتهای تحتانی رنج می‌برند بسیار مفید باشد. همچنین قسمت‌های دیگر بدن شما که به وسیله ورزش پیلاتس تقویت می‌شوند پاها و به ویژه ران و باسن هستند.

پیلاتس برای افرادی که از ورم مفاصل رنج می‌برند، مفید می‌باشد، زیرا به حفظ انعطاف‌پذیری مفاصل کمک می‌کند. از آنجا که تمرینات پیلاتس ماهیچه‌های ران را تقویت می‌کند، می‌تواند در پیش‌گیری از ورم مفاصل و آسیب‌های زانو مفید باشد.

سرطان و رژیم غذایی

دیابت (بیماری قند خون بالا)

کلسیم چیست و چه نقشی در بدن دارد؟

عوارض ناشی از درمان های سرطان و راه های بهبود آن

لبو و اثرات آن بر سلامت :

ورزش پیلاتس

خواص کدو حلوایی (تنبل)

اکو کمپ کویری متین آباد

سخنان کوروش بزرگ

تقویم آبان ۱۴۰۱

عقرب،نماد ماه آبان

۵ توصیه ی ورزشی برای فصل پاییز

میوه ها و سبزیجات مفید برای قلب در فصل پاییز

چیکار کنیم لثه ی سالمتری داشته باشیم؟

عفونت ریه چیست؟

اختلال خودشیفتگی چیست؟

چگونه برای ورزش کردن وقت پیدا کنیم؟

بهترین ویتامین برای چاقی صورت

۱۰ ماسک خانگی برای زیبایی و سلامت موها

مزوتراپی مو چیست؟

مزایای ورزش برای لاغری

نهار سالم

ترک آسان سیگار به روش آلن کار

اسموتی چربی سوز

علت تاخیر در سیکل قاعدگی

خودمراقبتی

نوشیدنی و غذاهای مفید برای از پا در آوردن سرماخوردگی

نمک صورتی چیست؟

۱۴ راه ساده اما موثر برای پرپشت شدن مو نازک و کم پشت

آمپول نوروبیون