loader image

مرکز تخصصی رژیم درمانی MHC

ورود / ثبت نام
جستجو

دانستنیها

 آیا مصرف بیش از حد پروتئین باعث عضله سازی بیشتر در ورزشکاران می شود؟

Close up of sectioned plate with eggs, pork, salmon and steak

پروتئین درشت مغذی ضروری برای بدن است که برای ساخت و حفظ عضله، تنظیم فشار اسمزی و فشار خون بدن ضروری است. در صورتی ورزش منظم داشته باشیم نیاز بدن به پروتئین افزایش می یابد.

The American College of Sports Medicine توصیه می کند روزانه ۱.۲ تا ۲ گرم بر کیلوگرم وزن بدن، پروتئین برای ساخت و حفظ عضلات مصرف شود. اگرچه این مقدار بین زنان و مردان متفاوت است و توصیه می شود زنانی که ورزش منظم دارن بسته به نوع ورزش بین ۱.۴ تا ۱.۷ گرم بر کیلوگرم وزن بدن پروتئین مصرف کنند و مردان ورزشکار حرفه ای ۱.۷ تا ۲.۲ گرم بر کیلوگرم وزن بدن نیاز دارند. مصرف روزانه پروتئین در ورزشکاران بسیار متغیر است و بستگی به نوع ورزش، انرژی دریافتی و مدت و شدت ورزش دارد. وقتی ورزش را شروع می کنیم تعادل نیتروژن به مدت دو هفته منفی می شود؛ درنتیجه نیاز بدن به پروتئین در این مدت برای ورزش های قدرتی برای حمایت از رشد عضله های جدیدی افزایش می شود. ( به طور موقت بهتر است مصرف پروتئین در دو هفته اول شروع ورزش بیشتر باشد.)

به طور کلی عاملی که در ساخت و حفظ عضله در ورزشکاران می تواند از مصرف پروتئین موثرتر باشد، نسبت مصرف پروتئین به کربوهیدرات است. با دریافت کافی کالری، کربوهیدرات و چربی بدن برای تامین انرژی نیاز به تخریب عضلات ندارد و پروتئین رژیم غذایی صرف تقویت عضلات می شود؛ بدین ترتیب عضلات بدن حفظ می شود.

نوع پروتئین دریافتی بهتر است از پروتئین های با کیفیت نظیر شیر، پروتئین وی، سفیده تخم مرغ، گوشت قرمز، کازئین و ماهی باشد تا آمینواسیدهای ضروری برای تنظیم تعادل نیتروژن و ساخت عضله تامین شود.

اگرچه مصرف پروتئین در ورزشکاران بسیار مهم است ولی مصرف بیش از مقدار توصیه شده نه تنها اثری روی ساخت عضلات ندارد بلکه عوارضی دارد که بسیاری از ورزشکاران در دوره های مختلف از این عوارض آسیب دیده اند. مهم ترین مسئله آسیب به کلیه است که مصرف پروئتئین بیشتر از نیاز بدن باید از طریق کلیه ها دفع شود که این مسئله در طولانی مدت باعث آسیب به کلیه می شود. دهیدراتاسیون ( بی آب شدن بدن) هم از عوارض مصرف بیش از حد پروتئین است زیرا بدن برای دفع نیتروژن حاصل از پروتئین مجبور است آب زیادی را از بدن دفع کند. یبوست، تنفس سخت، دفع کلسیم، بیماری های قلبی عروقی از دیگر عوارض مصرف بیش از حد پروتئین هستند.

به طور کلی اگرچه ورزشکاران نیاز بیشتری به پروتئین دارند ولی مصرف بیش از حد آن نه تنها باعث عضله سازی نمی شود بلکه عوارض جبران ناپذیری دارد.

mhcteam.com mhcteam ئازفثشئ ئازفثشئ.زخئ بهترین دکتر تغذیه آنلاین بهترین دکتر تغذیه در تهران بهترین دکتر رژیم در تهران بهترین دکتر رژیم در جردن بهترین دکتر تغذیه در جردن بهترین دکتر تغذیه در ظفر

سرطان و رژیم غذایی

دیابت (بیماری قند خون بالا)

کلسیم چیست و چه نقشی در بدن دارد؟

عوارض ناشی از درمان های سرطان و راه های بهبود آن

لبو و اثرات آن بر سلامت :

ورزش پیلاتس

خواص کدو حلوایی (تنبل)

اکو کمپ کویری متین آباد

سخنان کوروش بزرگ

تقویم آبان ۱۴۰۱

عقرب،نماد ماه آبان

۵ توصیه ی ورزشی برای فصل پاییز

میوه ها و سبزیجات مفید برای قلب در فصل پاییز

چیکار کنیم لثه ی سالمتری داشته باشیم؟

عفونت ریه چیست؟

اختلال خودشیفتگی چیست؟

چگونه برای ورزش کردن وقت پیدا کنیم؟

بهترین ویتامین برای چاقی صورت

۱۰ ماسک خانگی برای زیبایی و سلامت موها

مزوتراپی مو چیست؟

مزایای ورزش برای لاغری

نهار سالم

ترک آسان سیگار به روش آلن کار

اسموتی چربی سوز

علت تاخیر در سیکل قاعدگی

خودمراقبتی

نوشیدنی و غذاهای مفید برای از پا در آوردن سرماخوردگی

نمک صورتی چیست؟

۱۴ راه ساده اما موثر برای پرپشت شدن مو نازک و کم پشت

آمپول نوروبیون