تغذیه کودک

خانه / تغذیه کودک
تغذیه کودک

تغذیه کودک

تغذیه مناسب در دوران کودکی از هر زملن دیگری در طول عمر،مهم تر است. زیرا به دلیل کمبودهای تغذیه یی در این دوران رشد سریع کودکان جبران ناپذیر است.

از طرفی زیاده خوری کودکان هم باعث ایجاد عادت غلط غذایی در طول عمر می شود و هم به افزایش وزن کودک می انجامد.

کمبود های غذایی کودکان:

کمبودهای غذایی می تواند دریافت درشت مغذی ها و یا ریز مغذی ها باشد.

درشت مغذی ها شامل چربی،مواد قندی و نشاسته ای و پروتئین ها می باشد.

مصرف نادرست چربی از منابع خوب مانند روغن ماهی ، روغن زیتون، مغزها(گردو،پسته،فندوق) و روغن کنجد برای رشد سلول های مغزی موثر است زیرا اسیدهای چرب موجود در این منابع چربی برای تکامل سلول های مغزی بسیار ضروری است و کمبود آن باعث کاهش بهره هوشی و عملکرد مغزی می شود . که البته ضایعه ایجاد شده در سنین بزرگسالی غیر قابل جبران است.

در ضمن روغن منبع خوب ویتامینهایی چون ویتامین A,D,E,K می باشد. والدینی که به خاطر ترس از اضافه وزن کودک چربی غذای کودک را حذف می کنند یا بیش از حد چربی را محدود می کنند ، این امر می تواند به مغز کودک و رشد او آسیب وارد کند.

پروتئین از دیگر ارکان رژیم غذایی روزانه ماست که نقش بسزایی در رشد وتکامل بافتها و ارگانهای بدن دارد. کمبود دریافت منابع غنی پروتئینی شامل انواع گوشت ها ی سفید و قرمز،تخم مرغ و حبوبات باعث تاخیر در رشد می شود.

گوشتهای سفید و قرمز منابع خوبی از آهن می باشند ،مصرف کافی گوشت های سفید و قرمز باعث تامین منابع آهن می شود.

مواد نشاسته ای و قندها: 

قسمت اعظم خوراک روزانه ما را تشکیل می دهد .تمام سلول های بدن مخصوصا مغز برای زنده بودن به قند نیاز دارد که این قند باید به میزان قابل توجهی از منابع نشاسته ای تامین شود.

 ریز مغذی ها:

ویتامین ها و مواد مغذی در این گروه قرار می گیرد.

ویتامین ها:

ویتامین D , این ویتامین برای رشد کودکان مخصوصا رشد استخوان ها بسیار ضروری است از آنجایی که از طریق خوراک روزمره تامین نمی شود،زیر نظر متخصص تغذیه یا پزشک عمومی باید مکمل یاری شود.

از دیگر راههای دریافت ویتامین D قرار گرفتن در معرض نور خورشید می باشد که در کلان شهرها به دلیل آلودگی هوا و زندگی ماشینی معمولا کودکان در معرض نور خورشید قرار نمیگیرند.

کمبود ویتامین D باعث نرمی استخوان و کوتاهی قد می شود ،نرمی استخوان باعث فرم گیری بد استخوان ها و ایجاد ضایعه به سیستم اسکلتی بدن می شود.

آهن:

از عناصر بسیار مهم بدن می باشد که کمبود آن باعث فقرآهن می شود و در کودکان و دختران سنین بلوغ بسیار رایج است.کمبود آهن باعث خستگی ،کاهش بهره هوشی،افت تحصیلی می شود و کاهش ایمنی بدن می شود

مکمل یاری بدون نظر متخصص توصیه نمیشود .

برای پیگیری فقرآهن به نکات زیر توجه کنید:

از آنجایی که مواد غذایی زیادی با جذب آن تداخل دارد ، زمان بندی دریافت مواد غذایی مختلف و احیانا مکمل ها بسیار مهم است.

منابع غنی آهن:گوشت قرمز،جگر،گوشت سفید،حبوبات و در مرحله ای ضعیف تر اسفناج ،پسته . اسفناج و سته اگرچه منبع خوب آن می باشند ولی جذب بالایی ندارند.

توجه داشته باشید مکمل کلسیم و شیر نباید ۲ساعت قبل و بعد از وعده های اصلی(ناهار و شام) باشد.

مواد غذایی حاوی ویتامینها شامل لیموترش تازه ،گوجه فرنگی تازه و خام می تواند جذب آهن را تا۲ برابر افزایش دهد.

روی(زینک):

از عناصر ضروری می باشد . کمبود روی در کشور ما رایج است .از منابع خوب روی می توان گوشت قرمز،تخمه کدو،حبوبات،قارچ و اسفناج را نام برد.

روی یا زینک باعث افزایش سیستم ایمنی می شود و در نتیجه کودکانی که روی کافی دریافت می کنند نسبت به کودکانی که کمبود دارند کمتر دچار بیماریهای ویروسی ومیکروبی می شوند.در صورت ابتلا به بیماریهای ویروسی و میکروبی روی باعث کاهش طول مدت بیماری و همچنین شدت بیماری می شود.

کمبود روی باعث کاهش اشتها در کودکان می شود در نتیجه می تواند به دلیل  کاهش دریافت مواد مغذی باعث کمبودهای دیگری نیز شود.از دیگر نقش های روی می توان به کمک به بهبود زخم اشاره کرد.

ویتامینA: 

ازدیگر ویتامینهای مهم در رشد و تعادل است که کمبود آن نیز در کشور ما شایع است 

از مناببع آن می توان به جگر(غنی ترین منبع ) ،میوه ها،سبزیجات با رنگ زرد ونارنجی مثل هویج،فلفل دلمه زرد و نارنجی ،کدو حلوایی ،زردآلو و هلو اشاره کرد.درصورت دربافت مواد مغذی متنوع و میزان کافی میوه وسبزیجات ویتامین A تامین می شود و نیاز به مکمل یاری نیست.

کلسیم:

مواد معدنی ضروری بدن می باشد.

برای رشد استخوانی و رشد کودکان بسیار ضروری است .کمبود کلسیم باعث کوتاهی قد می شود که در سنین بزرگسالی جبران ناپذیر است .

دریافت منابع ویتامین D وکلسیم به صورت همزمان توصیه می شود.

منابع غنی کلسیم عبارتند از:شیر ولبنبات کم چرب(چربی موجود در لبنیات پرچرب جذب کلسیم را پایین می آورد). از دیگر مناع غنی از کلسیم می توان به بادام اشاره کرد که در مقایسه با لبنیات مقدار کمتری کلسیم دارند.

منابع غنی از وتامین D ،شیر غنی شده از ویتامین Dو زرده تخم مرغ

 

برای دریافت وقت مشاوره رژیم غذایی برای کودک خود  میتوانید با شماره تلفن مطب تماس حاصل فرمایید:

tel:021-88794416