دستگاه لیزر

خانه / دستگاه لیزر
دستگاه لیزر

دستگاه لیزر

یکی از دستگاهها در زمینه زیبایی  که امروزه مورد توجه زیادی قرار گرفته است دستگاه لیزر می باشد که برای از کم کردن موهای زائد به کار گرفته می شود.

در واقع لیزر نوری تک رنگ و تک موج است،در لیزر موهای زائد، قاعدتآ نور لیزر در رنگدانه ملانین که در موها به وفور یافت می شود،جذب شده و سبب تخریب سلولهای سازنده می شود و به همین دلیل است که هر قدر مو ضخیم تر و مشکی تر باشد،ملانین بیشتری دارد که نور لیزر را بهتر جذب کرده و راحت تر از بین می برد.

در عین حال چون ملانین در خود پوست هم وجود دارد هر چقدر مقدار آن کمتر باشد،یعنی فرد سفیدتر باشد انرژی کمتری در پوست جذب شده و احتمال سوختگی ناشی از لیزر مو کمتر می شود.

انواع لیزر موهای زائد

بسته به نوع دستگاه،پوست،نژاد افراد می توان از انواع مختلف لیزر موهای زائد،  جهت از بین بردن موهای زائد بهره جست،هر چه موها ضخیم تر و تیره تر و پوست روشن تر باشد تأثیر لیزر بیشتر است.

سیستم های نوری لیزری:

این سیستم ها شامل دستگاه های الکساندریت(Alexandrite)،دایود و لیزر است.

سیستم های نوری لامپ های زنون:

این سیستم ها شامل دستگاه های ایلایت(E-light)وآی پی ال(IPL)است.

مقایسه دستگاه های مختلف لیزر:

دستگاه لیزر الکساندرایت

این دستگاه یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر دنیا برای از بین بردن هر نوع مو و پوست(موهای نازک و روشن،موهای تیره و ضخیم)است.با توجه به جذب بالای ملانین در طول موج (755)نانومتر کاربرد ویژه ی آن،از بین بردن موهای زائد است.

در این دستگاه،در یک زمان بسیار کوتاه(در حد هزارم ثانیه)نور لیزر با شدت بالا به پوست می تابد و به طور همزمان ده ها فولیکول مو را تخریب میکند.اغلب موهای تخریب شده از سطح پوست پاک می شوند و مابقی موها در عرض  یک تا دو هفته خود به خود ریزش پیدا می کنند.

این لیزر برای نژاد سفید اروپایی و ایرانیان خیلی سفید(تیپ های پوستی 1و2)است.اگر فرد اندکی سبزه باشد ایجاد عارضه پوستی از جمله سوختن پوست و تغییر رنگ آن به سمت ایجاد لکه های قهوه ای رنگ و حتی بدتر از آن بی رنگ شدن (سفید شدن)بسیار زیاد است که متأسفانه اغلب دائمی است و لذا موبری در سطح وسیع مناسب نیست.

لیزر دایود

لیزرهای دایود یکی از کارآمد ترین منابع نوری هستند به علت مجتمع تر و سبک تر نسبت به لیزر هایی که بر پایه تحریک فلاش لامپ کار می کنند،جهت مقاصد کلینیکی بسیار مناسب ترند.لیزرهای دایود رفع موهای زائد موجود به صورت پالسی با طول موج 810-800 نانومترند.

جذب این طول موج در ملانین تا حدی کمتر از لیزر الکساندرایت است اما می توانند در عمق بیشتری از درم نفوذ کنند و میزان بیشتری در فولیکول مو جذب شوند و متعاقبا اثر حرارتی و نابود کنندگی بیشتری را در مرکز فولیکول و سلول های بنیادی رشد مو نسبت به الکساندرایت ایجاد می کند.

نکته مهم در استفاده از دستگاه دایود نسبت الکساندرایت ریسک پذیری کمتر آن در تغییرات پیگمانته است.

در نژاد ایرانیان استفاده از دستگاه دایود نسبت به الکساندرایت با ریسک کمتر و عوارض کمتر پوستی همراه است.

دستگاه IPL (Intense pulsed light)

به معنای تابش فلاش گونه یا نور پر قدرت پالسی است.این نور حاوی بخشی از دامنه وسیع امواج الکترومگنتیک در محدوده 200 تا 1200 نانومتر در بعضی از موارد خیلی پیشرفته بسته به درجه تنظیم دستگاه و در اکثر موارد از طریق فیلتر هایی با تکنولوژی بالا ایجاد می شود ولی این نور مانند لیزر متمرکز نبوده و تک رنگ نیست.

IPL در اصل لیزر نیست بلکه فلش لامپ های زنون هستند که نور چند طول موجی و non-coherent را ایجاد میکند که قادر است اثرات گوناگونی روی ساختارهای مختلف پوست داشته باشد.

IPLکاندیدی مناسب جهت افراد دارای پوست روشن  و موهای تیره می باشد،زیرا پیگمان درون فولیکول را مورد هدف قرار می دهد.اما امکان رویش متوسط این دستگاه وجود دارد اما اگر مو دوباره رشد کنند به صورت نازک وظریف تر خواهند بود.

مراجعین گرامی میتوانند برای تعیین وقت و مشاوره حضوری با شماره تلفن مطب تماس حاصل نمایند:

tel:021-88794416-7