مقابله با کم آبی بدن در تابستان

خانه / اخبار / مقابله با کم آبی بدن در تابستان
مقابله با کم آبی بدن در تابستان

مقابله با کم آبی بدن در تابستان

کارهای زیادی وجود دارند که می توان آنها را در روزهای آفتابی انجام داد، پیک نیک رفتن با خانواده، برنزه کردن خود در ساحل، بازی کردن سافت بال، والیبال یا حتی گلف، و یا لم دادن روی ننوی حیاط پشتی! اما متاسفانه تفریح کردن در روزهای آفتابی می تواند خطرناک باشد. بدن انسان در معرض گرمای شدید دچار کم آبی می گردد که خود می تواند باعث بوجود آمدن شرایط وخیم تری مانند گرما زدگی یا خستگی ناشی از گرما شود و یا حتی می تواند باعث شود تا به فرد حمله دست دهد.

با وجود این خطرات، بهرحال شما نمی خواهید برنامه های تابستانی خود را از دست بدهید. مبارزه با گرما و خورشید می تواند به بدن شما کمک کند تا در تمام طول تابستان سلامتی اش را حفظ کند. فقط کافیست تا به توصیه های ساده  ی زیر عمل کنید.

نوع پوشش:

پوشیدن لباس مناسب در تابستان به شما کمک میکند تا هنگامی که در بیرون از خانه هستید،  احساس راحت تری داشته باشید. تنها مطمئن شوید که موارد زیر را با خود بهمراه ببرید:

۱- لباس های با رنگ روشن: لباس کتانی سفید که توسط ستاره های مرد فیلم ها، هنگامی که در ساحل هستند، پوشیده می شود صرفا تبعیت از مد نیست، بلکه کاری بسیار عقلانی به حساب می آید. لباس های با رنگ تیره گرمای بیشتری جذب می کنند و لباس های تنگ مانع تبخیر تعریق شما می شوند. حال آنکه تبخیر عرق بدن به عنوان یک مکانیزم طبیعی، باعث می شود تا بدن خنک بماند.

۲- عینک آفتابی: عینک های آفتابی شیک و کاربردی هستند. آنها مانع رسیدن اشعه های ماورابنفش خورشید به چشمان شما می شوند و از چشمان شما محافظت می کنند. از عینک های آفتابی ای استفاده کنید که بتوانند جلوی ۹۰ تا ۱۰۰ درصد اشعه های ماورابنفش را  بگیرند.

۳- کلاه: بر سر داشتن یک کلاه در ساحل بیشتر از پوشیدن کفش پاشنه بلند با مد مطابقت دارد. بسر کردن یک کلاه با لبه پهن در ساحل می تواند مانع برخورد اشعه های فرابنفش به نقاط حساس صورتتان شود و باعث می شود تا پوست شما جوان تر و بدون چین و چروک شود.

۴- ضد آفتاب: هیچ چیز مانند آفتاب سوختگی نمی تواند برنامه های تابستانی شما را خراب کند. بنابراین، هنگامی که در بیرون از منزل هستید از کرم ضد آفتابی استفاده کنید که SPF  آن حداقل ۱۵ باشد. از کرم های ضد افتاب با درجه بالاتر و ضد آب، زمانی استفاده کنید که می خواهید به استخر یا کنار ساحل بروید. توجه کنید که تمام نقاط حساس صورتتان که به راحتی می سوزند را با ضد آفتاب بپوشانید. این نقاط شامل بینی، گوش ها، شانه ها و پشت گردن هستند.

۵- مرطوب کننده لب: دقیقا همانند ضد آفتاب که از پوست شما محافظت می کند، یک مرطوب کننده لب که دارای عوامل محافظت کننده دربرابر اشعه ماورابنفش خورشید هم باشد، می تواند جلوی نور خورشید را بگیرید و رطوبت لب ها را حفظ کند.

چگونه مانع کم آبی بدن خود شویم؟

  • تا می توانید آب بخورید. صبر نکنید تا تشنه شوید و سپس آب بخورید. سعی کنید در طول روز آب بیاشامید. رنگ ادرار شما می تواند شاخص خوبی برای کم آبی بدنتان باشد. بطوری که هرچه رنگ آن شفاف تر باشد بهتر است و بدین معنیست که سطح آب بدن شما نرمال می باشد.
  • آبمیوه طبیعی بنوشید: نوشیدن آبمیوه طبیعی نه تنها می تواند سطح آب بدن شما را افزایش دهد، بلکه می تواند مواد مغذی زیادی را وارد بدنتان کند. علاوه بر این، قند طبیعی موجود در آن می تواند انرژی زیادی را برای روزهای پرتحرک تابستان برایتان به ارمغان بیاورد. کافیست در هنگام خرید آبمیوه به روی بسته بندی آن دقت کنید تا عبارت''۱۰۰٪ طبیعی'' روی آن نوشته شده و به آن شکر اضافی افزوده نگشته باشد.
  •  از نوشیدن الکل و یا کافئین دوری کنید. در واقع الکل و یا کافئین  باعث می شوند تا بدن شما آب بیشتری را از دست بدهد و درنتیجه سعی کنید کمتر از آنها استفاده کنید و یا لااقل در کنار مصرف آنها، آب بیشتری بیاشامید.
  • میوه ها و سبزیجات بیشتری مصرف کنید: خوردن میوه ها و سبزیجات نه تنها می تواند کمبود آب بدن شما را تامین کند، بلکه از آنجایی که هضم راحت تری دارند، می توانند باعث شوند که احساس سبکی بکنید.
  • غذاهای تند: این نوع  غذاها اغلب در نواحی با اب و هوای گرم پرطرفدارند و البته بی دلیل هم نیست! مصرف غذاهای تند می تواند باعث عرق کردن بدن و در نتیجه خنک شدن آن شوند.
  •  گوشت های کم چرب: هضم چربی زمان زیادی می برد و علاوه بر این نمک بیشتری را به بدن می رساند که این می تواند فشار زیادی را به بدن شما تحمیل کند،این درحالی است که شما به حداکثر انرژی خود در روزهای تابستان و تفریحات آن نیاز دارید.

چه زمانی به دور از تابش خورشید بمانید؟

در ساعات اوج تابش خورشید و زمانی که میزان حرارت و تابش اشعه های فرابنفش در بیشترین حالت خود قرار دارد- یعنی ساعات ۱۰ تا۱۴- از بیرون رفتن خودداری کنید. این بهترین زمان است تا غذا و آب بخورید و بگذارید بدنتان خنک شود. حتی بهتر است که کمی هم چرت بزنید.

در زمان اوج تابش خورشید، به کجا برویم؟

اگر در مکانی زندگی میکنید که گرمای تابستان بحدی زیاد است که می تواند خطرناک باشد، در خانه بمانید و کولر را روشن نمایید. اگر سیستم خنک کننده منزلتان به حدی نیست که بتواند خانه تان را خنک کند، به مکان های عمومی مانند کتابخانه ها و یا سایر ساختمان ها بروید. اگر مجبورید که در بیرون بمانید، حتما فعالیت های خود را زیر سایه انجام دهید. چرا که می تواند به حد کافی شما را خنک نگه دارد. توجه کنید که حتی کاهش اندک حرارت می تواند تغییرات زیادی را ایجاد کند.

اگر هوا گرم است و شما در حال فعالیت هستید، در نزدیکی رستوران ها، مغازه های خوار و بار فروشی، یا هر مکان دیگری بمانید که بتواند در مواقع ضروری نوشیدنی های خنکی را  برای شما فراهم کند. اگر کنار ساحل و یا استخر هستید، آب خنک می تواند شما را از گرما برهاند. شما می توانید با عمل کردن به این توصیه های ساده، هم از تفریحات تابستانی لذت ببرید و هم سالم تر بمانید.