از نظر علمی شما به چند لیوان آب در روز احتیاج دارید؟

خانه / اخبار / از نظر علمی شما به چند لیوان آب در روز احتیاج دارید؟
از نظر علمی شما به چند لیوان آب در روز احتیاج دارید؟

از نظر علمی شما به چند لیوان آب در روز احتیاج دارید؟

ما برای آنهایی که تلاش میکنند تا ۸ لیوان آب در روز بنوشند خبر خوبی داریم! قاعده ی نوشیدن ۸ لیوان آب در روز برای همه صادق نیست. در زیر بیان میکنیم که چرا این قاعده برای افراد مختلف، متفاوت است.

مقالات نوشته شده در سال ۲۰۱۶ نشان می دهند که یک روش بسیار ساده برای تشخیص مقدار آب کافی بدنتان وجود دارد و آن این است که به ندای بدنتان گوش کنید. این موضوع ممکن است کمی مبهم به نظر برسد ولی گروهی از محققان دانشگاه مناش در استرالیا نشان داده اند که زمانی که بدن افراد نیازی به آب اضافه ندارد، عمل قورت دادن آب به سختی انجام می شود. درواقع و بطور دقیقتر، کافیست تا به صدای گلویتان گوش کنید. این مکانیسم نشان میدهد که هر فردی به مقدار متفاوتی آب نیاز دارد.

مایکل فارل، سرپرست محققان دانشگاه مناش بیان میکند که'' اگر ما دقیقا به تقاضاهای بدنمان جواب بدهیم، کار درستی کرده ایم. فقط بر اساس میزان تشنگی خود آب بنوشید، نه مطابق یک برنامه دقیق''. خبر خوب این است که حتی اگر شما ۸ لیوان آب در روز بیاشامید، باز هم آسیبی به شما نمیرساند، چراکه برخی افراد به آب کمتر و برخی به آب بیشتری نیاز دارند. اما باید در نظر داشت که اگر تشنه باشیم میدانیم که چه مقدار آب بخوریم، اما از کجا بفهیمم که مقدار آب کافی[ در مواقعی که تشنه نیستیم] مصرف کرده ایم؟

بیش از اندازه آب نوشیدن یک مشکل جدی ایجاد میکند و می تواند منجر به مسمومیت آبی یا هایپوناتریمیا شود که باعث می گردد تا سطح سدیم موجود در بدن به طور غیر طبیعی کاهش یابد که می تواند منجر به ایجاد خستگی، تهوع، تشنج، کما و حتی مرگ شود.

در یک مطالعه فارل و گروهش، از ۲۰ نفر درخواست کردند که میزان تلاش خود را برای قورت دادن آب طی دو وضعیت زیر رتبه بندی کنند: بعد از ورزش کردن که تشنه هستند و زمانی که مجبور بودند تا آب اضافه تری را بخورند.  این تیم تحقیقاتی دریافتند که تلاش افراد برای قورت دادن آب در زمانی که آب بیشتری دریافت میکنند ۳ برابر میشود که این نشانه ای است برای تلاش بدن برای تنظیم آب مورد نیازش که از طریق سخت کردن نوشیدن آب! فارل بیان میکند:'' در اینجا و برای اولین بار ما دریافتیم که تلاش زیادی برای قورت دادن آب اضافی وجود دارد که نشان می دهد که فرد بر نوعی مقاومت بدنی اش غلبه کرده است''...'' این با عقیده ی ما مبنی بر اینکه زمانی که اب کافی نوشیده شد، از عمل بلع ممانعت می شود، سازگاری دارد.'' این تیم همچنین از دستگاه های تصویربرداری مغزی هم برای بررسی این دو نوع وضعیت ( تشنگی بعد از ورزش و دریافت آب اضافی) استفاده کردند. در زمان نوشیدن آب بیش از حد، فعالیت های بیشتری در قسمت راست و جلوی مغز وجود داشت که نشان میدهد که قشر جلویی مغز در حال ممانعت برای عمل نوشیدن است.

ما بتازگی شروع به مطالعه این موضوع کرده ایم که چگونه  بدن، میزان مایعات وارد شده به خود را کنترل میکند و تحقیقات در این حوزه کماکان جدید هستند. اما این نوع مطالعات ممکن است به افراد کمک کنند تا تصمیمات بهتری حول آشامیدن اتخاذ کنند( مخصوصا وقتی که در تلاشند تا نیازهای آبی روزانه خود را تامین کنند و سعی دارند تا آب اضافه تر را بزور قورت بدهند). فارل حتی بیان میکند که مواردی از دوندگان دو ماراتون وجود داشته اند که به آنها گفته شده بود تا آب زیادی بخورند و این کار منجر به مرگ آنها شده بود، چراکه آنها کورکورانه از این توصیه ها تبعیت کردند و بسیار بیش تر از حد نیاز خود آب نوشیده بودند. اما فارل همچنین بیان میکند که افراد مسن تر، معمولا آب کافی نمی نوشند و در نتیحه باید مراقب کمبود آب خود باشند. درواقع زمانی که صحبت از افسانه  ۸ لیوان آب در روز میشود، ایده ی خوبی برای هیدراته نگه داشتن بدن بنظر می رسد، اما به صدای بدنتان هم گوش دهید. اگر واقعا بدنتان نمی خواهد اب بیشتری واردش شود، ممکن است این مقدار آب اضافی بنظر برسد و آشامیدن آن ضروری نیست.