آنفولانزا و راههای مقابله با آن

خانه / اخبار / آنفولانزا و راههای مقابله با آن
آنفولانزا و راههای مقابله با آن

آنفولانزا و راههای مقابله با آن

بسیاری از عفونت های دستگاه تنفسی شامل سرماخوردگی های شایع و آنفولانزا، توسط ویروس ها ایجاد میگردند. چیزی در حدود 200 نوع ویروس( و زیرشاخه های آنها) وجود دارند که در این امر مشارکت میکنند. بعلاوه، DNA ویروس ها اغلب در حال تغییر هستند که این امر باعث مشکل شدن درمان بیماری های عفونت دستگاه تنفسی میشود. اگرچه اغلب ما فکر میکنیم که با چند روز مرخصی گرفتن از مدرسه یا محل کار و استفاده از یک پتوی گرم میتوانیم ان را درمان کنیم اما عفونت های تنفسی میتوانند بسیار جدی باشند؛ مخصوصا برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مانند سالمندان یا افرادی که داروهای خاصی را مصرف میکنند.

شواهدی وجود دارند مبنی بر اینکه رژیم های با چربی کمتر و کربوهیدرات بیشتر میتوانند سیستم ایمنی بدن را قوی تر کنند. بیماری های عفونت تنفسی اغلب مسری هستند و از طریق قرار گرفتن در معرض سرفه ها، عطسه ها و یا حتی تنفس فرد مبتلا قابل سرایت هستند. به همین دلیل، بیماری های عفونت تنفسی به سرعت در مکان های بسته سرایت میکنند، مانند مدارس، اتاق کار در ادارات، وسایل حمل و نقل عمومی و غیره. دست های فرد مبتلا هم از مهمترین منابع انتقال ویروس ها هستند. بنابراین، یکی از مهمترین جنبه های پیشگیری از بیماری های عفونت تنفسی، شستن مداوم دست ها است. البته، همه ی ما هر روز دست هایمان را مرتبا نمیشوریم. حتی اگر ما بهداشت فردی را رعایت کنیم، ممکن است افرادی که در نزدیکی ما قرار میگیرند، بهداشت خود را رعایت نکنند. درنتیجه این امر سبب میشود که در برابر میکروب های دیگر افراد مصون نمانیم. خوشبختانه راه های دیگری وجود دارند که میتوانیم سیستم ایمنی بدنمان را تقویت کنیم.مانند رژیم سالم که میتواند باعث شود حتی اگر در معرض میکروب ها باشیم، به بیماری ها مبتلا نگردیم.

7 فاکتوری که با کاهش کارکرد ایمنی بدن مرتبط هستند:

۱- مصرف بیش از اندازه الکل

۲- خواب ناکافی: در مطالعه¬ای که بر روی 22 هزار آمریکایی انجام شد، خواب کوتاه ریسک ابتلا به عفونت های تنفسی را تا82 درصد افزایش میداد. در مطالعه ی دیگری، داوطلبان سالم در معرض ویروس های سرماخوردگی قرار گرفتند. احتمال اینکه افرادی که کمتر از 7 ساعت در هر شب میخوابیدند، سرما بخورند، 200 درصد بیشتر از کسانی بود که 8 ساعت در شب میخوابیدند.

۳- ورزش شدید

۴- چاقی: این عامل ریسک و شدت بیماری های عفونت تنفسی را افزایش میدهد. اضافه وزن باعث کاهش سیستم ایمنی بدن شده و واکنش آن را به ویروس انفولانزا و حتی واکسن های انفولانزا کاهش میدهد.

۵-  رژیم غذایی بیش از انداره چرب

۶-  سیگار کشیدن

۷- استرس روانی: باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن میشود. سطح استرس بالا واکنش به واکسن انفولانزا را کاهش میدهد و ریسک ابتلا به بیماری های عفونت تنفسی را افزایش میدهد.  از طرفی دیگر، شواهدی هستند که نشان میدهند کنترل استرس، واکنش و جواب دادن به واکسن انفولانزا را افزایش میدهد.

7 عامل مرتبط با کارکرد بهتر سیستم ایمنی بدن :

۱-  رژیم های با چربی کم و کربوهیدرات بالا: شواهدی وجود دارند مبنی بر اینکه رژیم های با چربی بالا، واکنش های ایمنی بدن را کاهش میدهند، در حالی که رژیم های با کربوهیدرات بالا سیستم ایمنی بدن را بهبود میبخشند.

۲- ریزمغذی ها: شامل ویتامین ها(نظیر ویتامین C) 

۳- ویتامین D: به طور سنتی فرض میشد که این ویتامین تنها برای سلامت استخوان ها مفیدند، اما شواهد کنونی نشان میدهند که ویتامین D نقش بسیار مهمی در سیستم ایمنی بدن دارد. در واقع، این ویتامین نقش مهمی را در تک تک سلول های ایمنی بدن ایفا میکند. 25 مطالعه بر روی بیش از 11 هزار نفر این موضوع را تایید میکند.مکمل ویتامین D تا 12 درصد ریسک ابتلا به عفونت های تنفسی را کاهش میدهد.                                   

۴-  مواد معدنی(نظیر روی، آهن و سلنیوم): روی در غلات کامل (مخصوصا در جوانه و سبوس گندم) و همچنین در دانه ها و آجیل ها، کرفس، خردل و حبوبات وجود دارد. آهن در حبوبات، توفو و سبزیجات با برگ سبز وجود دارد. سلنیوم هم در غلات کامل و قارچ وجود دارد اما مقدار متنابهی از آن را میتوان در آجیل ها، مخصوصا در آجیل های برزیلی پیدا کرد. ابته باید بیان کرد که بسیار سخت خواهد بود روی و آهن را از رژیم غذای کامل و بر پایه ی سبزیجات بدست آورد، بنابراین لازم است که مقدار کافی از موارد بالا را در رژیم خود بگنجانید. همچنین سعی کنید تا برای جذب بهتر این مواد معدنی، غذاها را با ویتامینC ترکیب کنید. برای مثال حبوبات را با فلفل دلمه ای و یا دانه ها را با پرتقال میل نمایید.

۵-  فیتومغذی ها: فیتو به معنی گیاه است و بنابراین فیتو مغذی ها موادی هستند که برای بدن ضروری نمیباشند اما بسیار مفیدند. شواهد نشان میدهند که فیتومغذی ها خاصیت ضدویروسی دارند  بنابراین به کاهش ریسک عفونت های تنفسی کمک میکنند.

۶- فیبر: در گذشته، تصور میشد که فیبرها غیرقابل هضم هستند و تنها به عملکرد سیستم گوارش کمک میکنند. اما امروزه ما میدانیم که فیبر حداقل به مقدار کمی توسط باکتری های معده هضم میشوند. زمانی که غذاهای حاوی فیبر میخوریم، این باکتریها فیبر را هضم میکنند و محصولات جانبی(نظیر اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه) میسازند که تاثیر مفیدی بر سیستم ایمنی بدن میگذارد. مشابه فیتومغذی ها، فیبر تنها در غذاهای گیاهی مانند میوه ها، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل یافت میشوند.

۷- ورزش کافی و منظم: برای سیستم ایمنی و سلامتی بدن بسیار مفید است. برای مثال، ورزش کافی سطح انتی بادی بدن را در واکنش به واکسن انفولانزا افزایش میدهد. البته باید مراقب باشید که ورزش سنگین انجام ندهید چرا که اثر معکوسی بر سلامتی شما ميگذارد.