در هنگام آلودگی هوا مصرف چه مواد غذایی توصیه می شود ؟

خانه / اخبار / در هنگام آلودگی هوا مصرف چه مواد غذایی توصیه می شود ؟
در هنگام آلودگی هوا مصرف چه مواد غذایی توصیه می شود ؟

در هنگام آلودگی هوا مصرف چه مواد غذایی توصیه می شود ؟

برای کم شدن مضرات آلودگی هوا، مصرف منابع غذایی  حاوي ويتامين E، كلسيم ، ويتامين D، ويتامين C توصيه ميشود.

 ویتامین E در روغن هاي گياهي، گردو ، بادام ، زيتون ، جوانه كندم، جگر و سبزيجات داراي برگ سبز وجود دارد.

منابع مناسب ویتامین D  و كلسيم هم،  لبنيات كم چرب، كره ، تخم مرغ ، ماهي و  قارچ و حبوبات هستند که بهتر است در برنامه غذایی روزانه باشند.
علاوه بر این  مصرف غذاهایی  كه حاوي آنتي اكسيدان هاي سلنيوم و بتاكاروتن ميباشند ، اثرات مخرب آلودگي هوا را كاهش ميدهد.

بتاكاروتن پيش ساز ويتامين A ميباشد كه نقش مهمي در تقويت سيستم ايمني دارد.  طالبي ، انبه، زرد آلو، موز، هلو، هندوانه، كدوتنبل، فلفل، اسفناج ، كلم و كلم بروكلي، هويج،  گوجه فرنگي بتاكاروتن دارند.
سلنیوم هم در غذاهاي دريايي، مرغ، نان و غلات سبوس دار ، آجيل ، حبوبات وجود دارد.
مصرف روزانه میوه های حاوی پکتین برای كاهش خطرات آلودگی هوا توصیه می شود.پکتین نوعی فیبر غذایی است كه سرب را به طور كامل از بدن دفع می كند و منبع غنی آن سیب است.مركبات (پرتقال، نارنگی، لیمو و گریپ فروت)، توت فرنگی، هویج و غلات سبوس دار ، لوبيا سبز، باميه، گل كلم نیز از دیگر منابع این فیبر می باشد.

 ویتامین C از جمله ویتامین هایی است كه خاصیت آنتی اكسیدانی (ضد سرطان و التهاب) دارد و سبب افزایش مقاومت به عفونت ها (تقویت سیستم ایمنی) و افزایش جذب آهن
می شود در نتیجه در شرایط آلودگی هوا توصیه  ميشود.
از مهمترین منابع ویتامین C می توان به مركبات (پرتقال، نارنگی، گریپ فروت و..)، فلفل سبز، كلم بروكلی، گل كلم، كلم برگ، گوجه فرنگی، سبزیجات برگ سبز، اسفناج، كیوی، طالبی، توت فرنگی و سیب زمینی اشاره كرد.


 مواد غذایی که سرشار از پکتین هستند، سرب موجود در هوا را می گیرند و مانع از نفوذ سرب به سلول های بدن می شوند؛ مصرف روزانه یک عدد سیب می تواند عوارض ناشی از آلودگی هوا را کاهش داده و میوه هایی مانند انگور، موز، پرتقال و توت فرنگی نیز سرشار از پکتین بوده و برای کاهش عوارض آلودگی هوا مفید هستند.

 آب انار، چای سبز، چای سفید و قهوه ، به دلیل داشتن ترکیبات فلاونوئیدی به دفاع بدن در برابر عوامل اکسیدکننده‌ که از طریق آلودگی هوا‌ وارد بدن می‌‌شوند کمک می‌کند و خوراکی‌های پرچرب، پرپروتئین و غذاهای فرآوری ‌شده آماده ، سوسيس و كالباس، تنقلات كم ارزش مثل چيپس و پفك و نوشابه هاي گازدار می‌‌توانند سرعت اکسیداسیون و افزایش رادیکال‌های مضر آزاد را در بدن بالا ببرد