فواید و مضرات آفتاب گرفتن

خانه / اخبار / فواید و مضرات آفتاب گرفتن
فواید و مضرات آفتاب گرفتن

فواید و مضرات آفتاب گرفتن

 پوست های زیادی وجود دارند که در برابر افتاب بسیار حساسند،  چرا که ملانین کافی برای حفاظت از اشعه های فرابنفش در آنها وجود ندارند. بنابراین، نباید تمام روز در ساحل بمانید. حتما لباس هایی بپوشید که از شما در برابر افتاب محافظت میکنند و یا از کرم های ضد افتاب طبیعی یا غیر طبیعی استفاده کنید که اشعه فرابنفش را جذب میکنند و یا آن را انعکاس می دهند. باید بیان کرد که اگر کرم های ضد افتاب به درستی استفاده شوند، می توانند خطر افتاب سوختگی  و یا سرطان را کاهش دهند.

توجه کنید که راه های سالمتری هم برای برنزه شدن وجود دارد.  اگر مقادیر زیادی مواد غذایی مانند هویج یا گوجه فرنگی بخورید، بدلیل وجود کاروتینوید موجود در آنها، باز هم می توانید به رنگ برنزه در بیایید. ضمنا ویتامین های C,EوA موجود در این مواد غذایی به عنوان انتی اکسیدان عمل میکنند و از پوست دربرابر رادیکال های اکسیژن محافظت می نمایند.

در نهایت باید بیان کرد که همانند سایر عوامل فیزیکی، شیمیایی و یا بیولوژیکی موجود در اطراف ما، نور خورشید فواید و مضراتی دارد. میزان متعادلی از اشعه فرابنفش می تواند باعث سنتز ملانین، اندرفین و ویتامین دی گردد. اما مقادیر زیادی از آن میتواند باعث افتاب سوختگی و یا افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوست شود. بنابراین سعی کنید در روزهای گرم ، به مدت طولانی در زیر افتاب قرار نگیرید و یا لااقل از لباس یا کرم ضد افتاب استفاده کنید.